Portal cpb.pl używa cookies. Korzystając ze strony, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, wyrażasz na to zgodę.

PDF Drukuj Email

Obszar obsługi wycen nieruchomości stanowi rozszerzenie dotychczasowego zakresu działania Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. W pierwszym etapie realizacji projektu CPBiI wprowadziło na rynek międzybankowy usługi koordynowania i weryfikacji wycen nieruchomości dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności bankowych dla sektora klientów indywidualnych oraz certyfikowanie tych wycen w oparciu o określone rygory merytoryczne. Wartością dodaną dla banku jest uzyskanie zweryfikowanej wyceny nieruchomości - poprzez kontrolę jakości wykonanego operatu szacunkowego.

W drugim etapie planowane jest świadczenie usług doradczych w zakresie analizy i wyceny nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza dla sektora MSP, obsługa inspekcji i fotoinspekcji placów budowy, a także świadczenie usługi Bankowego Inspektora Nadzoru monitorującego stan przygotowania i zaawansowania inwestycji finansowanych przez banki.

Obsługa wycen nieruchomości realizowana jest w ramach Centrum AMRON. Pracownicy merytorycznie zaangażowani w projekt to doświadczeni rzeczoznawcy majątkowi – absolwenci kursów specjalistycznych „Wycena dla potrzeb zabezpieczenia wierzytelności” organizowanych przy współpracy PFSRM i ZBP oraz osoby z wieloletnim stażem w bankach w departamentach analiz kredytowych i zarządzania ryzykiem.

Uruchomienie projektu jest odpowiedzią na oczekiwania:

 • nadzoru finansowego (niezależność, wysoka jakość i weryfikacja/certyfikacja operatów przez podmiot niezwiązany z procesem udzielania kredytu, zasilanie bazy AMRON)
 • banków (niższe koszty, wyższa jakość – zewnętrzna weryfikacja wyceny, spełnienie wymogów nadzorczych)
 • środowiska rzeczoznawców majątkowych (szersza możliwość współpracy, wykorzystanie wiedzy absolwentów szkolenia ZBP i PFSRM, doskonalenie umiejętności zawodowych i podnoszenie profesjonalizmu świadczonych usług)
 • Gwarantujemy:

  • dostarczanie bankom zweryfikowanych co do zawartości merytorycznej i jakościowej wycen nieruchomości, spełniających wymogi Rekomendacji S, T i J Komisji Nadzoru Finansowego
  • kontrolę jakości operatów szacunkowych wykonywana przez niezależny podmiot spoza bankowej linii analizy i podejmowania decyzji
  • współpracę z rzeczoznawcami przeszkolonymi przez ZBP oraz PFSRM
  • wykorzystywanie Systemu AMRON do weryfikacji wartości nieruchomości (i certyfikowania wycen) połączone z bieżącym zasilaniem bazy przez rzeczoznawców majątkowych
  • możliwość precyzyjnego szacowania odzysków z zaangażowanych przez bank środków z przedmiotu zabezpieczenia w procesie monitoringu portfela
  • Kontakt:

   Agnieszka Gołębiowska-Cwenk, Dyrektor Centrum AMRON

   tel.: (+48 22) 463 47 57, kom: +48 723 723 786

   e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Prenumerata 2019
Projekt i wykonanie Mavtech Group