Portal cpb.pl używa cookies. Korzystając ze strony, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, wyrażasz na to zgodę.

ZORO


System ZORO (System Zdarzeń z Obszaru Ryzyka Operacyjnego) jest pomyślany jako pomocnicze narzędzie i zewnętrzna baza danych wspomagająca banki w szacowaniu ryzyka operacyjnego.

To odpowiedź na wymagania uchwały KNF nr 76/2010 z dnia 10 marca 2010 r. (z późn. zm.). Baza danych gromadzić będzie informacje o zdarzeniach wynikających z ryzyka operacyjnego lub pogranicza ryzyka operacyjnego oraz kredytowego, skutkiem których bank poniósł straty finansowe bądź był (lub jest) narażony na straty potencjalne.

Z uwagi na specyfikę przetwarzanych danych oraz konieczność zachowania pełnej anonimowości uczestników, w systemie obowiązują szczególne zasady gwarantowania poufności, polegające na technologicznym i organizacyjnym rozdzieleniu funkcji zarządzania użytkownikami od zadań związanych z administrowaniem baz danych ZORO.

ZORO umożliwia bankom precyzyjne wykonanie analiz i szacowanie ryzyka operacyjnego, dostarczając dane o charakterze zewnętrznym w pięcioletniej perspektywie historycznej. Dane z systemu mogą być wykorzystane przez bank do trzech głównych celów:

  • modelowanie ryzyka operacyjnego,
  • tworzenie analiz scenariuszowych,
  • budowania wzorców (benchmarków).
 
KDZ
Projekt i wykonanie Mavtech Group