Portal cpb.pl używa cookies. Korzystając ze strony, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, wyrażasz na to zgodę.

SWOZ
PDF Drukuj Email

System SWOZ (System Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach) został zaprojektowany jako narzędzie szybkiego ostrzegania o zagrożeniach. Sektor bankowy jest narażony na ryzyko utraty środków finansowych z tytułu przestępstw kartowych, internetowych, wyłudzeń z użyciem sfałszowanych dokumentów tożsamości itp.

System SWOZ stanowi swoistą bazę wiedzy o nowych schematach oszustw, opisach zdarzeń niosących zagrożenie dla bezpieczeństwa działalności bankowej, mechanizmach postępować wraz z opisem konkretnych akcji. System dostarcza wiedzę ex-ante, ograniczając tym samym ryzyko i skalę możliwych strat.

Informacje z Systemu SWOZ są dostępne tylko i wyłącznie dla wąskiej grupy osób wskazanych przez Banki (w szczególności z komórek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Banku). Taka organizacja daje gwarancje zachowania poufności danych i ich właściwego wykorzystania.

Zakres przetwarzanych danych:

  • schematy oszustw popełnianych na szkodę sektora bankowego,
  • mechanizmy postępowań (zdarzeń) niosących zagrożenie dla bezpieczeństwa banków,
  • opisy konkretnych przestępstw (np. dotyczy zaawansowanej technologii, włamań do systemów),
  • informacje trudno definiowalne, budzące podejrzenia co do intencji i celów (np. oszustwa typu nigeryjskiego, próby wyłudzenia informacji, itp.),
  • informacje służące do ujawnienia międzynarodowego terroryzmu.
 
Prenumerata 2019
Projekt i wykonanie Mavtech Group